
Jeżeli w swoim domu lub mieszkaniu planujesz parkiet dwuwarstwowy, koniecznie sprawdź, czym różnią się od siebie podłogi lakierowane oraz olejowoskowane. Rozbieżności jest sporo, dlatego warto je poznać przed remontem, aby podjąć możliwie jak najlepszą decyzję. W poniższym artykule wskazujemy zarówno zalety, jak i wady obu typów podłoża.
Parkiety lakierowane – wszystko, co musisz wiedzieć
Niezależnie od tego, czy chodzi o salon, sypialnię, korytarz, czy gabinet, podłoga dwuwarstwowa wymaga optymalnego zabezpieczenia, aby ochronić ją przed typowymi czynnikami wpływającymi na trwałość i estetykę parkietu. Użycie lakieru jest jednym z podstawowych wyborów, a oto jego największe plusy.
Lakier pokrywający parkiety tworzy na ich powierzchni zwartą, nieprzepuszczalną, twardą strukturę, która ma chronić drewno przed zniszczeniem. Dużym atutem jest łatwość w czyszczeniu takiej podłogi, ponieważ na co dzień wystarczy używać powszechnie dostępnych detergentów i miękkich ściereczek, bez konieczności podejmowania się bardziej skomplikowanych i czasochłonnych zadań.
Lakierowane powierzchnie zabezpiecza się przed dostępem wody i zanieczyszczeń. Nie są zatem szczególnie wymagające, choć należy o nie regularnie dbać. Dla odświeżenia parkietu można zdecydować się na profesjonalne cyklinowanie.
Czy lakierowana podłoga ma minusy?
Tak, to przede wszystkim:
- brak możliwości miejscowych napraw,
- widoczne zarysowania, gdy lakier jest połyskujący (dlatego warto rozważyć warianty matowe albo półmatowe).
Ten rodzaj zabezpieczenia parkietu przynosi bardzo estetyczny efekt, ale z uwagi na ryzyko widocznych zniszczeń lepiej zdecydować się na niego przy zakładaniu posadzki do średnio intensywnie eksploatowanych pomieszczeń.
Podłogi olejowoskowane – wiele zalet, pewne wymagania
Jeszcze do niedawna Polacy inwestowali przede wszystkim w parkiety lakierowane. W pewnym momencie popularny stał się jednak swoisty „powrót do korzeni”, który polegał na olejowaniu podłogi, aby uwypuklić w pełni naturalny charakter drewna. Niestety, samo nakładanie oleju jest ryzykowne, ponieważ na takiej powierzchni nawet niewielki ślad wody może pozostawić trwałą plamę. Żeby cieszyć się prawidłową ochroną, impregnację trzeba powtarzać z dużą regularnością.
Szybko wynaleziono więc rozwiązanie, które cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Parkiety dwuwarstwowe są dziś w dużej mierze olejowoskowane. Dodanie wosku do oleju znacznie zwiększyło ochronę drewna, które nadal prezentuje się bardzo naturalnie. Widać jego strukturę, poszczególne słoje, autentyczny kolor.
Nowoczesne podłogi olejowoskowane cechują się odpornością na:
- ścieranie, dlatego wybiera się je nawet do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych,
- elektryzowanie, co przekłada się na mniejsze zakurzenie,
- wilgoć, stąd zainteresowanie klientów remontujących takie wnętrza jak łazienki i kuchnie.
Wosk na parkiecie jest przyjemny w dotyku, poza tym możliwe są miejscowe naprawy ewentualnych uszkodzeń. Mogłoby się wydawać, że tego typu podłogi znacznie przewyższają warianty lakierowane. Ale czy aby na pewno?
Wady podłóg olejowoskowanych
Dla części klientów sporym minusem jest konieczność stosowania specjalistycznych środków czyszczących i konserwujących, na dodatek według ściśle określonych wytycznych. Zaniedbania pod tym względem mogą szybko przynieść negatywny skutek w postaci plam, miejscowych uszkodzeń czy przebarwień. Tylko stała troska o odnawianie olejowoskowanego parkietu dwuwarstwowego może zagwarantować jego długowieczność. Efekt wizualny wynagradza jednak wszelkie trudy.
Parkiet dwuwarstwowy olejowoskowany czy lakierowany – który wybrać?
Na tak postawione pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ oba sposoby zabezpieczania drewna mają uzasadnienie i cieszą się mniejszą lub większą popularnością wśród klientów. Ostateczny wybór zależy też od charakteru i przeznaczenia wnętrza – inaczej przecież ocenia się podłogi w pokoju dziennym w mieszkaniu niż w biurze czy obiekcie użyteczności publicznej.
Na zakończenie
Ważne jednak jest, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji wziąć pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy, które wymieniliśmy w tym artykule. Na ostateczny efekt ma też wpływ jakość samego parkietu dwuwarstwowego, dlatego warto zamawiać go wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych dostawców. Zapoznaj się z naszą ofertą już dziś!