Language

Finishjodła angielska – czym różni się od francuskiej?

Jansa drewniana podłoga Finishjodła Angielska o barwie dąb satin grey w dziewczęcym pokoju.

Wspomniane w tytule metody montowania podłóg to klasyka w czystej postaci. Jodła po angielsku różni się od wzoru układanego według francuskiej tradycji. Oba sposoby są niezwykle eleganckie i nawiązują do siebie nawzajem, jednak ostateczny efekt, jaki dają, ma zupełnie inny charakter. Jaki finishparkiet wybrać do swojego domu? Dlaczego nasza dwuwarstwowa deska to dobry wybór? Poznaj odpowiedzi na te pytania i podejmij dobrą decyzję!

Jodła po angielsku czy francusku?

Wbrew pozorom, wspominając o jodle, nie mamy na myśli gatunku drewna, ale sposób układania desek. Styl francuski narodził się w XV wieku, a ułożone według jego wzoru ekskluzywne podłogi do dzisiaj zdobią wnętrza pałaców i zamków nad Loarą. Pierwowzór Chevron jest piękny i wyrazisty, a przez to niezwykle dekoracyjny. Kiedyś ułożenie w ten sposób parkietu oznaczało żmudną pracę i duże straty materiału. Finishjodła rozwiązuje te problemy, oferując gotowe do montażu deski podłogowe z systemem pióro-wpust.

W polskich kamienicach i mieszkaniach w bloku najczęściej spotkać można klasyczny parkiet ułożony w tzw. jodłę angielską. Różnice między wzorami widać na pierwszy rzut oka. Oba są piękne, jednak francuski wariant – zwany też węgierskim – jest bardziej wyrazisty i odważny. Oznacza to, że lepiej sprawdzi się on we wnętrzach o stonowanych meblach i dodatkach. To, jak ostatecznie będą prezentować się takie luksusowe, drewniane podłogi, zależy od:

 • koloru materiału i jego usłojenia,
 • wymiarów desek,
 • wykończenia finishparkietu.

Luksusowe drewniane podłogi – rodzaje materiału

Gdy już zdecydujesz się, czy Twoją posadzkę zdobić ma finishjodła angielska, czy francuska, pozostanie Ci wybrać rodzaj surowca i sposób jego wykończenia. Jako doświadczony producent podłóg drewnianych oferujemy deski z wytrzymałego i eleganckiego dębu. U nas wybierzesz spośród kilku rodzajów i kolorów gotowych do położenia produktów, np. wariantów:

 • rustical,
 • natura,
 • bielonych,
 • latte macchiato,
 • thermo antyk.

Dzięki systemowi pióro-wpust posadzkę zamontujesz samodzielnie i zrobisz to szybko – także w przypadku wzoru Chevron. Drewniane klepki składające się z dwóch warstw ułożysz równo w solidną posadzkę bez konieczności klejenia czy cyklinowania. Dwuwarstwowa podłoga wykonana z litego drewna będzie wspaniale prezentować się przez wiele lat. Dzięki solidnej grubości ociepli ona wnętrze zarówno w przenośni, jak i dosłownie.

Olejowana, szczotkowana czy lakierowana?

Wybrałeś już rodzaj drewna? Czas na zapoznanie się z możliwościami jego wykończenia i dopasowanie go do koncepcji aranżacyjnej. Oba wzory – francuski i angielski sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. To rodzaj połysku lub jego brak decydują w dużej mierze o charakterze parkietu. U nas Twoje deski podłogowe mogą być:

 • pokryte 3 warstwami olejowosku,
 • 7-krotnie polakierowane,
 • poddane fazowaniu,
 • szczotkowane.

Z natury elegancka jodełka wygląda pięknie w każdym wariancie. Jeśli zależy Ci na efekcie retro, postaw na szczotkowanie – to proces, który postarza drewno i podkreśla jego strukturę. W nowoczesne aranżacje najlepiej wpisze się olejowany lub lakierowany parkiet podłogowy. W przypadku, gdy chcesz optycznie wydłużyć pomieszczenie, zamów fazowane deski.

Jeśli zależy Ci, aby posadzka przyciągała wzrok i była mocnym akcentem dekoracyjnym – postaw na jodłę francuską. Motyw Chevron jest symetryczny i wyrazisty, wzór angielski natomiast wnosi więcej przytulności i bardziej zlewa się z otoczeniem.

Deska podłogowa od sprawdzonego producenta

Każda deska podłogowa, jaką producent oferuje w sklepie online, powinna być dobrze opisana pod względem parametrów i zastosowania. U nas uzyskujesz wyczerpujące informacje, a w razie pytań skorzystasz z pomocy fachowców. Finishparkiet to gwarancja najwyższej jakości i sposób na ułożenie wymarzonego wzoru bez konieczności zatrudniania specjalistów.

Finishdeska – piękno i jakoś na lata

Jako producenci podłóg z wieloletnim doświadczeniem opracowaliśmy autorski sposób montowania luksusowych parkietów. Oferujemy deski o najgrubszej na rynku warstwie użytkowej – wykonanej z aż 6 mm naturalnego, litego drewna. Jeśli marzysz o ekskluzywnej posadzce ułożonej we wzór angielskiej lub francuskiej jodły – zapraszamy do naszego sklepu. Czeka tam na Ciebie bogaty wybór pięknych dębowych desek. Sprawdź!

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi