Language

Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe

Podłoga drewniana firmy FinishParkiet to idealne rozwiązanie w przypadku ogrzewania podłogowego. Perfekcyjna konstrukcja technologiczna i najlepszej jakości surowiec wykorzystywany w procesie produkcji sprawia, że podłoga doskonale współpracuje z tego typu ogrzewaniem, a współczynnik przepuszczalności termicznej gwarantuje redukcję strat energetycznych do minimum.

Największa stabilność dzięki dwuwarstwowej konstrukcji

Przygotowanie podłoża pod ogrzewanie podłogowe

  • Podłożem, na którym układa się parkiet, jest jastrych cementowy albo anhydrytowy pokrywający rury ogrzewania podłogowego. Przed rozpoczęciem układania parkietu podłoże to musi zostać dokładnie wysuszone. Po związaniu i stwardnieniu jastrychu (czas na to potrzebny zależy od rodzaju i grubości jastrychu) stosuje się więc jego wygrzewanie. W tym celu należy włączyć ogrzewanie podłogowe, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 26°C, po czym zaleca się utrzymanie temperatury 24°C przez około 14 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C dziennie, do czasu gdy warstwa wierzchnia osiągnie temperaturę 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Podczas podgrzewania podłoże oddaje wilgoć, którą inaczej wchłonąłby świeżo położony parkiet.
  • Do układania parkietu można przystąpić, kiedy wilgotność jastrychu nie przekracza następujących wartości:
    • cementowego – 1,5-1,8%,
    • anhydrytowego – 0,3%.
  • Wygrzewanie trwa ok. 30 dni i trzeba je przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietu.

Układanie parkietu

  • Parkiet należy układać na wcześniej zagruntowanym podłożu. Podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe, powinna mieć odpowiednio przygotowane podłoże — musi być równe, suche i stabilne. Sposób układania parkietu zależy od jego rodzaju.
  • Podłogę należy przyklejać do podłoża elastycznym klejem poliuretanowym, który nie starzeje się pod wpływem podwyższonej temperatury. Trzeba pamiętać o zachowaniu odstępu od ścian wynoszącego około 1 cm.

Pielęgnowanie podłogi przy ogrzewaniu podłogowym

Po ułożeniu parkietu należy powoli (jednorazowo nie więcej niż o 5oC) podnosić temperaturę ogrzewania do maksymalnej. Podczas eksploatacji nie powinno się dopuszczać do szybszych zmian temperatury posadzki. Trzeba też pamiętać, że parkiet na ogrzewanej podłodze jest bardziej wrażliwy na działanie wilgoci i wody niż parkiet na nieogrzewanym podłożu – bo większa jest różnica między stanem największego wysuszenia i stanem największego zawilgocenia parkietu. W miesiącach zimowych, czyli w okresie grzewczym, możliwe jest powstawanie szczelin. Latem szczeliny między poszczególnymi deskami zwykle zanikają.

Jak uniknąć problemów?

Najważniejszy jest dobry projekt. Układanie podłogi drewnianej na ogrzewaniu podłogowym wymaga uwzględnienia wielu czynników związanych z pracą systemu grzewczego (np. rodzaju elementów grzewczych i ich umiejscowienia w podkładzie), właściwościami drewna (jego podatnością na skurcz i oporem cieplnym) oraz z zastosowaniem materiałów pomocniczych (środków gruntujących i klejów). Z tego względu zaleca się ostrożność w wyborze firm wykonawczych, a system ogrzewania oraz rodzaj podłogi muszą być starannie dobrane już na etapie projektowania.

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi