Language

Jak zabezpieczać podłogi drewniane?

Duży jasny salon z jasną lakierowaną drewnianą podłogą, Finishdeska dąb Exclusive.

Drewno na podłodze to inwestycja na lata oraz gwarancja niepowtarzalnego wyglądu pomieszczeń. Jednak podstawą długiego użytkowania desek jest ich właściwa impregnacja. Nie tylko stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi, ale też zapewnia wyjątkowe wykończenie. Poznaj znane sposoby impregnowania parkietu. Czy wszystkie deski należy w ten sposób zabezpieczać? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu. Sprawdź!

Impregnacja to podstawa!

Zdecydowałeś się na deskę podłogową w domu lub biurze? Doskonały wybór! Nic tak nie podkreśla urody wnętrza, jak drewniana posadzka. Producenci podłóg oferują mnóstwo odmian drzew z całego świata, o różnej barwie oraz twardości. Jednak niezależnie od tego, czy postawiłeś na klasyczny dąb, czy egzotyczne merbau, zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni deski. Dlaczego impregnacja jest tak ważna? Do jej najważniejszych funkcji należą:

  • ochrona przed zarysowaniami i odbarwieniem;
  • zmniejszenie nasiąkliwości;
  • zabezpieczenie przed promieniami UV;
  • ułatwienie codziennej pielęgnacji i sprzątania;
  • podkreślenie intensywności koloru oraz naturalnej struktury;
  • nadanie szczególnego efektu: lśniącej tafli lub matu.

Należy pamiętać, że decyzję o formie impregnacji warto podjąć już na etapie wyboru desek podłogowych. Niektóre metody zabezpieczenia powierzchni mogą bowiem diametralnie zmienić ich barwę.

Lakierowanie

To najtrwalszy sposób impregnacji. Lakier tworzy na powierzchni desek warstwę utwardzającą, która zapobiega przenikaniu wilgoci oraz zanieczyszczeń. Do wyboru masz wiele rodzajów środków: matowe, półmatowe, błyszczące lub nadające kolor, a także takie o różnym składzie (akrylowe, uretanowe itp.). Podłogi lakierowane nie wymagają dalszej konserwacji, jednak ewentualnych zniszczeń nie można naprawić. Wówczas powierzchnię należy wycyklinować i położyć nowy lakier.

Bejcowanie

Pokrycie bejcą to przystępna metoda na odnowienie starych desek bez konieczności ich wymiany. Głównymi funkcjami bejcowania są zmiana barwy posadzki oraz jej konserwacja. W ten sposób możesz odmienić jasny parkiet podłogowy, nadając mu wygląd egzotycznego drewna, a jednocześnie zabezpieczyć powierzchnię. Pojedyncza warstwa bejcy przyciemnia deski, podkreślając naturalną strukturę i słoje, a kolejne nadają coraz intensywniejszego efektu. Dzięki temu powierzchnia zyskuje ochronę przed zabrudzeniami oraz przenikaniem wilgoci.

Woskowanie i olejowanie

To najbardziej naturalne sposoby zabezpieczania desek, nie tylko ze względu na ekologiczne pochodzenie impregnatu, ale i efekt, jaki można za jego pomocą osiągnąć. Oleje i woski wnikają w strukturę drewna, pielęgnując ją i impregnując. Zapobiegają wnikaniu zabrudzeń oraz zmniejszają nasiąkliwość posadzki, a jednocześnie podkreślają naturalną strukturę drewna. Szczególną popularnością cieszy się podłoga olejowoskowana, która łączy w sobie właściwości tych dwóch impregnatów. Takie deski są idealne dla alergików, choć należy pamiętać o ich regularnej konserwacji.

A może wybrać zabezpieczoną deskę podłogową?

Jeśli nie chcesz martwić się dodatkowym impregnowaniem nowej powierzchni, zdecyduj się na podłogę dwuwarstwową od producenta. W FINISHPARKIET proponujemy ją w formie desek lub parkietu. Specjalna konstrukcja, na którą składają się warstwy poprzecznie ułożonych względem siebie części, gwarantuje stabilność posadzki oraz wytrzymałość. W zależności od oczekiwań klienta powierzchnię może pokrywać aż 7 warstw lakieru lub 3 warstwy olejowosku marki Osmo. Finishdeska to doskonały wybór, jeśli marzą Ci się luksusowe podłogi drewniane o najwyższej jakości wykonania oraz zabezpieczenia – na długie lata.

Surowe drewno czy Finishdeska?

Wybierając deski podłogowe, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć po ich zabezpieczeniu. Bywa, że nowoczesne impregnaty często trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka. Lakier może dać matowe wykończenie, a olej nadawać błyszczącą taflę. Jeśli wolisz gotową ochronę – od producenta podłóg drewnianych, wybierz ekskluzywne deski FinishParkiet. Produkty naszej marki są poddawane profesjonalnej impregnacji preparatami wskazanymi przez klienta – zależnie od oczekiwanego efektu.

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi