Language

Jaka podłoga do salonu w 2024 roku?

Lakierowane deski podłogowe Finishjodła dąb exclusive w stylowej sypialni na poddaszu.

Jedną z kluczowych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas projektowania wnętrza salonu, jest wybór podłogi. Dobrze dobrany parkiet będzie nie tylko funkcjonalny, ale też stanie się „kropką nad i” całej aranżacji. Jakie deski podłogowe wybrać do przestrzeni dziennej? Zapraszamy na krótki przegląd najciekawszych trendów wnętrzarskich. Sprawdź nasze inspiracje!

Jakie podłogi są teraz modne? Zaglądamy w trendy!

Trendy aranżacyjne zmieniają się dynamicznie, czasami nawet co sezon. Pomysłów na wykończenie podłogi w salonie też nie brakuje. Niemniej akurat tutaj największym zainteresowaniem niezmiennie od lat cieszą się klasyczne rozwiązania. Rok 2021 upłynął pod znakiem eko inspiracji. Przeglądając wnętrzarskie zapowiedzi, wszystko wskazuje na to, że moda na drewniane podłogi utrzyma się także w tym roku. Co dokładnie jest teraz na topie? Zaglądamy w trendy!

Jodełka powraca na salony

Ten klasyczny wzór przeżywa obecnie swój renesans. Jodełkę można ułożyć na kilka sposobów, przy czym najpopularniejsze są dwa jej warianty:

  • jodełka klasyczna zwana też angielską – układa się ją z prostokątnych desek o jednakowym rozmiarze tak, aby krótszy bok jednej stykał się z dłuższym bokiem drugiej,
  • jodełka francuska – aby ją wykonać, potrzebny jest parkiet składający się z elementów w kształcie równoległoboku, gdzie krótsza krawędź każdej z desek przycięta jest pod kątem 45°. Wzór układa się następnie w taki sposób, że poszczególne deseczki schodzą się krótszymi bokami, tworząc grot strzały.

Jodełka – zarówno angielska, jak i francuska – doskonale wpasowuje się praktycznie w każdy styl. Warto pamiętać, że efekt wizualny, jaki uzyskamy na podłodze, zależy nie tylko od sposobu ułożenia desek, ale też ich wybarwienia oraz faktury powierzchni. Bielone, jasne i szare odcienie świetnie odnajdą się np. w minimalistycznych i skandynawskich wnętrzach. Ciemniejsze drewno z widocznym usłojeniem – w aranżacjach nowojorskich, modern-classic czy retro.

Deska podłogowa XXL, czyli minimalizm w wielkim stylu

Wielkoformatowe deski podłogowe mają właśnie swoje 5 minut. Jak zaznaczają projektanci – to rozwiązanie najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach. Zwłaszcza jeśli zadbasz o to, aby podłoga nie była zastawiona meblami. Tak naprawdę – im prostszy wystrój pomieszczenia, tym lepiej. FinishDeska XXL to świetna opcja do salonu w stylu minimalistycznym, nowoczesnym lub skandynawskim.

Retro… is the new modern!

Przecierany parkiet o wyraźnych śladach użytkowania? Jak najbardziej! To kolejny ciekawy trend w tym roku. Modne są zarówno deski o barwie naturalnego dębu, brzozy czy sosny z wyraźnymi spękaniami, przetarciami, jak i bielone oraz przyciemniane. Faktura postarzanego drewna prezentuje się naprawdę efektownie. W zależności od pozostałych elementów wystroju taka podłoga może nadać aranżacji eleganckiego, przytulnego albo nowoczesnego charakteru. Deski podłogowe stylizowane na surowe świetnie korespondują ze stylem vintage, rustykalnym, prowansalskim czy shabby chic. To również dobry wybór do przestrzeni dziennej inspirowanej loftem.

Eklektyzm form i parkiety z grafiką – jeszcze więcej indywidualizmu

Projektanci oraz producenci podłóg drewnianych po raz kolejny udowadniają, że klasyka, jaką jest drewno, świetnie wygląda także w nieklasycznych aranżacjach. Rok 2022 rozpoczął się pod hasłem indywidualizmu. Na topie jest teraz szeroko rozumiany eklektyzm, czyli swobodne łączenie różnych faktur, stylów i odcieni. Coraz popularniejsze stają się także drewniane deski podłogowe z grafiką – takie jak te, które znajdziesz w kolekcji FinishParkiet DRAW. Jeśli więc lubisz wychodzić poza schematy, teraz jest dobry moment! Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tutaj pobawić się formą.

Po więcej inspiracji zajrzyj do FinishParkiet!

Drewno na podłodze w salonie jest, było i będzie ponad trendami – podkreślają projektanci. Ten naturalny materiał fantastycznie się starzeje, jest łatwy w pielęgnacji, ciepły w odbiorze oraz w dotyku – po drewnianej podłodze aż chce się chodzić boso. W poszukiwaniu pięknej i funkcjonalnej podłogi na lata sprawdź kolekcje FinishParkiet. W razie pytań skontaktuj się z nami – chętnie Ci doradzimy!

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi