Podobają Ci się drewniane podłogi? Na pewno zauważyłeś, że mogą być wykończone na wiele różnych sposobów. Jednym z najbardziej zachwycających wzorów jest jodełka francuska. Czym różni się od wariantu klasycznego? Jakie znaczenie ma grubość parkietu i materiał, z którego został wykonany? Podpowiadamy, jak powstają najpiękniejsze aranżacje podłóg.
Zanim wybierzesz wzór
Drewno to wyjątkowy materiał, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jest cenione nie tylko ze względu na estetykę, ale również parametry techniczne. Wyróżnia się dużą wytrzymałością i przy odpowiedniej pielęgnacji pozostaje w świetnym stanie przez długie lata. Ponadto jest materiałem naturalnym i przyjaznym dla alergików. Deski podłogowe mogą być wykonane z różnych gatunków drzew.
Najczęściej wykorzystuje się:
- dąb,
- jesion,
- merbau,
- orzech amerykański.
Jesion bielony doskonale sprawdza się do optycznego powiększania przestrzeni. Merbau charakteryzuje zwiększona wytrzymałość, dzięki czemu najczęściej wykorzystywany jest w intensywnie użytkowanych przestrzeniach. Dąb jest bardzo uniwersalny, pasuje zarówno do korytarzy, jak i sypialni oraz salonów. W przypadku orzecha amerykańskiego największą zaletą jest luksusowy odcień.
Ogrzewanie podłogowe
Masz w domu system ogrzewania podłogowego? Pamiętaj, że Twój parkiet powinien zostać do niego odpowiednio dopasowany! Musisz wykorzystać deski odporne na działanie wysokich temperatur, na przykład Jesion Thermo. Tylko dobry materiał sprawi, że Twoja francuska jodełka będzie prezentować się pięknie. Istotne jest zapobieganie zniekształceniom drewna. Warto też słuchać porad fachowców na temat pielęgnacji podłogi przy ogrzewaniu podłogowym.
Parkiet z jodełki francuskiej
Ten układ podłóg znany był już za czasów arystokracji w XVI wieku. Ceni się go do dzisiaj, ponieważ wygląda bardzo elegancko i ma ekskluzywny charakter. Jakie cechy wykazuje jodła francuska?
To wzór:
- złożony z desek dociętych pod kątem 45 stopni,
- przypominający harmonijkę,
- mający krótsze boki od klasycznego wariantu jodełki,
- wymagający dużej precyzji wykonania.
Układanie arystokrackiej podłogi to nie lada wyzwanie! Na szczęście można ułatwić sobie ten proces. Warto wypróbować parkiet do jodełki francuskiej z przygotowanych desek. Wszystkie klepki są już przycięte i gotowe do montażu. Pozytywne opinie o Finishparkiet wskazują, że to rozwiązanie naprawdę się sprawdza. Teraz każdy może cieszyć się podłogą rodem z pałacu. Brak konieczności samodzielnego przycinania klepek ogranicza straty materiału i pozwala zaoszczędzić pieniądze.
Parkiet z jodełki klasycznej
Wzór klasyczny nazywany jest także angielskim.
Jego charakterystyczne cechy to:
- układanie desek pod kątem 90 stopni,
- niestykające się krańce deszczułek,
- elementy od 300 do 1000 mm,
pojedyncze lub podwójne mocowanie desek.
Parkiet angielski jest spotykany w Polsce bardzo często. Można znaleźć go na przykład w starych kamienicach, które były aranżowane w latach 70. i 80. Dzięki jodełce klasycznej można uzyskać ciekawy efekt retro. Jednocześnie podłoga prezentuje się niezwykle elegancko i świeżo. Ostateczny wygląd aranżacji będzie zależeć od koloru drewna.
Jak zaaranżować idealną podłogę?
Przy planowaniu swojej aranżacji weź pod uwagę grubość parkietu. Chcesz, aby deski były inwestycją na lata? Upewnij się, że nadają się do późniejszego cyklinowania. Bardzo ważne jest także profesjonalne przygotowanie i przechowywanie materiału.
Warto:
- sprawdzić właściwości wybranego drewna,
- dobrać kolorystykę spójną z wystrojem pomieszczeń,
- pamiętać o pielęgnacji desek.
Podłoga z jesionu, dębu lub orzecha powinna być myta specjalnymi preparatami do drewna. Dobrym pomysłem jest zabezpieczanie podstaw mebli gumowymi lub filcowymi nakładkami, które zapobiegają rysowaniu powierzchni desek.
Efektowne parkiety z jodełki
Który wzór podłogi podoba Ci się najbardziej? Motyw angielski to idealna propozycja dla tradycjonalistów. Jodełka francuska sprawdzi się u osób poszukujących finezyjnych i ekskluzywnych rozwiązań. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertami od drewnianych podłóg. Opowiedzą Ci więcej o układaniu i pielęgnacji desek!