Language

Parkiet Jodełka Francuska – ponadczasowy wzór

Zastosowanie wzorów jodełkowych w budownictwie ma bardzo długą tradycję – pierwsze tego typu parkiety pojawiły się we Francji w XVI wieku. Trend ten kojarzy się ze stylami architektonicznymi, które uosabiały luksus, bogactwo i dobry gust. Dziś można zaobserwować ponowne zainteresowanie podłogami drewnianymi, a wzory w jodełkę są preferowane we współczesnych projektach mieszkań, a także budynków komercyjnych, dodając im pierwiastek ponadczasowego wyrafinowania. Sprawdź, do jakich wnętrz pasuje parkiet francuski i czym różni się od innych desek. Przeczytaj koniecznie!

Czym charakteryzuje się parkiet Jodełka Francuska?

Do ułożenia podłogi w jodełkę można użyć różnych gatunków twardego drewna, w tym dębu czerwonego i białego, klonu czy orzecha włoskiego. Parkiet francuski można tworzyć za pomocą szerokich lub wąskich desek, które po złączeniu przypominają grot strzały. Naprzemiennie ułożone kolory kreślą bogatą i niepowtarzalną kompozycję, która świetnie pasuje do wielu współczesnych rozwiązań architektonicznych. Wzór jodły francuskiej różni się od klasycznej sposobem ułożenie klepek. Dodatkowo klepki są przycięte z boku pod kątem 45 stopni, tworząc po ułożeniu wyrazisty i gustowny wzór.

Do zalet jodły francuskiej należy zaliczyć szeroki przekrój drewna i kolorów, począwszy od jasnych i spokojnych odcieni aż do ciemnych, mocnych barw. Ponadto projektanci często używają dwóch lub więcej rodzajów surowca, aby zmaksymalizować kontrast i nadać podłodze nowoczesny wygląd.

Do jakich pomieszczeń pasuje parkiet francuski?

Chociaż podłogi w jodełkę były pierwotnie preferowane do dużych przestrzeni, obecnie mają także zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach. Parkiet francuski pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, klasycznego, jak i retro z ozdobnymi meblami, kominkiem i zasłonami. Szersze klepki świetnie wpisują się w salony oraz duże, otwarte wnętrza. Z kolei węższe deseczki sprawdzą się w mieszkaniach, gdzie przestrzeń jest bardziej ograniczona. Architekci mają do wyboru wiele wzorów, wykończeń, faktur i rozmiarów, co zwiększa możliwości projektowania, pozwalając jednocześnie na nietypowe kombinacje kolorów. Popularne odcienie finishdeski to szarości, czernie, brązy i biele, przechodzące z jasnej na ciemną głębię barw. Modne jest również utrzymanie naturalnego wyglądu drewna.

Montaż i konserwacja parkietu

Nowoczesne podłogi w jodełkę są montowane najczęściej przy użyciu techniki pióro-wpust. Zalecany jest profesjonalny montaż, ponieważ ułożenie parkietu w odpowiednim wzorze będzie sprawiało laikowi sporo problemów. Koszt usługi zależy od kilku czynników, w tym od wyboru materiału, rodzaju drewna, grubość podłogi i sposobu jej wykończenia. Parkiet powinien być montowany na suchym i płaskim podłożu, takim jak: płyta wiórowa, drewno czy wylewka betonowa.

Choć finishparkiet pokryty jest specjalną powłoką, która chroni powierzchnię przed zalaniem, plamami i zużyciem, należy pamiętać o jego prawidłowej konserwacji. Regularne mycie i czyszczenie przy pomocy specjalnego środka do drewna z pewnością utrzyma podłogę w dobrym stanie przez długie lata. Warto jednak mieć na uwadze, że starzenie się materiału jest czymś naturalnym i po pewnym czasie parkiet może zmienić swój odcień i wygląd, ale to tylko doda mu charakteru.

Parkiet francuski to dobry wybór

Jeśli właśnie budujesz, remontujesz dom lub mieszkanie, w którym chcesz mieć modną podłogę, to z pewnością jodła francuska będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Oferujemy wysokiej jakości finishdeski drewniane, które pasują do każdego rodzaju pomieszczeń. Zapewniamy również fachowe doradztwo i pomoc w wyborze parkietu. Z nami szybko i wygodnie urządzisz swoje mieszkanie. Zadzwoń i się przekonaj! Zapraszamy do naszych dystrybutorów – ponad 300 salonów w całej Polsce. Wszystkie salony widoczne są na naszej stronie w zakładce dystrybutorzy.

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi