Language

Parkiety – jakie są ich rodzaje?

Podłoga w salon-jadalni wykonana z parkietu lakierowanego dąb thermowanego - Finishparkiet.

Co w pierwszej kolejności widzą odwiedzający Cię goście? Podłogę, która w każdym mieszkaniu zajmuje ogromną przestrzeń. Dlatego powinna być elegancka i robić wrażenie. Jednak z drugiej strony, ze względu na intensywne, codzienne eksploatowanie, musi też być wytrzymała. Czy istnieje idealne rozwiązanie? Tak – jest nim parkiet podłogowy, który łączy w sobie doskonałą jakość i piękny wygląd – zawsze świetnie się prezentuje! Sprawdź nasze propozycje!

Klasyczny i ponadczasowy

W polskich domach parkiety pojawiają się od wielu lat. Są ponadczasowe i nadal cieszą się popularnością, bo kojarzą się z pięknymi, doskonale urządzonymi wnętrzami. Dzisiaj wybierają je osoby, które chcą, by ich podłoga była efektowna i wytrzymała. Niektórych odstrasza cena, ale ci, którzy zainwestowali w ten produkt, doskonale wiedzą, że warto! Drewno jest niepowtarzalne, nie przyciąga kurzu i jest przyjazne dla alergików. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje parkietów, można więc zdecydować się na klasykę lub coś bardziej nowoczesnego.

Tradycyjne rozwiązanie

Najbardziej znany i powszechny jest parkiet drewniany układany z deszczułek o grubości 15 i 22 mm. Łączy się go na pióro i wpust (jedna z deseczek ma wypukłą część, druga wklęsłą). Doskonały do długoletniego użytku – można go wielokrotnie cyklinować, lakierować i odnawiać. Dzięki temu będziesz się nim cieszyć przez lata. Zachwala go nie tylko producent, ale każdy, kto ma go w domu – jest szczelny, jednolity, łatwo go dopasować do określonego wnętrza. Daje satysfakcję użytkowania i świetnie sprawdza się na co dzień.

Zawsze modne mozaiki

Od jakiegoś czasu wzory oparte na motywie mozaiki wracają do wnętrz – także w formie parkietu. Tworzą go tzw. paluszki, czyli drobne elementy drewna litego, którego grubość wynosi około 8 mm. Układa się je na specjalnej siatce, łącząc gładzią cementową lub betonem. Można z nich stworzyć dowolny motyw – na przykład szachownicę, używając drewna w różnych odcieniach. Pięknie wygląda też klasyczna jodełka, ale tak naprawdę wszystko zależy od inwencji twórczej tych, którzy taki parkiet tworzą. Mocuje się go za pomocą specjalnego kleju.

Wiele warstw

Ogrzewanie podłogowe i parkiet? To się może udać! Niektóre rodzaje mają dwie lub więcej warstw – są lakierowane, bardzo praktyczne i wytrzymałe. Taki jest oferowany przez nas dwuwarstwowy Finishparkiet, który składa się z części dekoracyjnej (wierzchniej), o grubości około 6 mm i dolnej, czyli mozaiki wykonanej z twardego drewna liściastego, zazwyczaj z dębu i jesionu.

Do produkcji warstwy zewnętrznej, użytkowej wykorzystywane są elementy lite – naturalne drewno. Występują w wielu wzorach i kolorach – są lakierowane, olejowane lub szczotkowane. Deski mogą być też bielone – możliwości jest więc mnóstwo. Tego typu parkiet jest bardzo spójny, stabilny i jeżeli został dobrze ułożony, to podłoga z czasem na pewno nie będzie się wypaczać. Dodatkowo Finishparkiet jest siedmiokrotnie pokrywany lakierem, co daje gwarancję jakości.

Do zadań specjalnych

W mocno eksploatowanych pomieszczeniach o dużym obciążeniu statycznym doskonale sprawdza się parkiet przemysłowy. Jest odporny na ścieranie i szybki w montażu. Jego deszczułki mają grubość od 14 do 22 mm i szerokość od 8 do 10 mm. Dawniej wykorzystywany był głównie w fabrykach i ogromnych halach produkcyjnych, ale coraz częściej wchodzi „na salony”, bo jest ekonomiczny i dostępny w różnych, bardzo atrakcyjnych wersjach. Warto rozważyć, czy nie sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Trudny wybór

Niezależnie od tego, jaki rodzaj parkietu wybierzesz, na pewno będziesz zadowolony, bo to inwestycja na lata. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zastanów się:

  • jak bardzo parkiet będzie eksploatowany,
  • jaki kolor desek najbardziej będzie pasował do całego pomieszczenia,
  • który wzór idealnie wkomponuje się w to wnętrze?

Dobierz idealny produkt do Twojego mieszkania i ciesz się pięknym parkietem razem z Twoimi bliskimi każdego dnia!

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi