Language

Podłoga drewniana – jasna czy ciemna?

Jeśli chodzi o kolorystykę parkietu podłogowego, nie ma jednej, idealnej barwy, która nadawałaby się do wszystkich wnętrz. Przed zakupem desek należy wziąć pod uwagę zarówno przeznaczenie i położenie danego pomieszczenia, jak i oczekiwania ze strony użytkowników. Zupełnie inny efekt można uzyskać z pomocą drewna bielonego, a odmienny, decydując się na bardzo ciemne warianty egzotyczne. Jaka kolorystyka sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Przeczytaj, czym kierować się podczas wyboru podłogi.

Różnorodność odcieni desek podłogowych

Drewno, jakie wykorzystują producenci podłóg, wyróżnia się całą gamą parametrów fizycznych. Pozwala to na dostosowanie parkietu do każdych warunków panujących we wnętrzach. Oprócz takich właściwości jak twardość czy stabilność, duże znaczenie przy zakupie ma kolorystyka.

Na barwę wpływa przede wszystkim pochodzenie surowca. Drzewa iglaste jak sosna czy jodła mają blade, miodowe odcienie. Popularny dąb występuje w kolorach od żółtawych po brązowe. Gatunki egzotyczne jak mahoń czy palisander wyróżniają się natomiast barwą ciemnobrązową, wpadającą w czerwone tony.

Na ostateczny efekt kolorystyczny wpływ ma również impregnacja. W zależności od tego, czy w tym celu użyto olejowosku, czy lakieru, odcienie desek mogą prezentować się nieco inaczej.

Oprócz naturalnie występującej kolorystyki Finishparkiet jako producent podłóg drewnianych oferuje sztuczne barwienie parkietu. Szczególnie popularne jest bielenie pozwalające uzyskać ciekawy „wypłowiały” efekt.

Jasna podłoga – optyczne powiększenie i przejrzystość

Jasna kolorystyka desek podłogowych wizualnie otwiera przestrzeń, nadając jej przestronności. Stanowi to uniwersalną bazę dla niemal każdego wystroju, ponieważ nie przytłacza swoim wyglądem wnętrza. Dzięki temu zapewnia większą swobodę w dobieraniu umeblowania. Nie należy jednak przesadzać ze zbyt masywnymi i ciemnymi przedmiotami, chyba że zależy Ci na uzyskaniu kontrastowego połączenia.

Powszechnie parkiet podłogowy w jasnych barwach kojarzy się z naturalnością i ciepłem. Jest pierwszym wyborem, gdy marzą Ci się luksusowe podłogi drewniane. Warto zdecydować się na tę kolorystykę zwłaszcza przy stylistyce skandynawskiej czy prowansalskiej.

Wystarczy jednak, że ochłodzisz podłogę dodatkami z metalu, aby osiągnąć minimalistyczny i nowoczesny efekt w Twoich wnętrzach.

Luksusowa elegancja ciemnych desek

Drewno w ciemnych barwach szczególnie sprawdza się na ekskluzywne podłogi, które nadają wnętrzom nietuzinkowego charakteru. Taki parkiet potrzebuje jednak sporej przestrzeni – najlepiej będzie wyglądał w otwartych salonach i holach.

Wybór mocnych kolorów na podłogę wymaga przemyślanych rozwiązań stylistycznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie wnętrza, zarówno to dzienne, jak i sztuczne. Duże okna zapobiegną przytłaczającemu efektowi w zimowych miesiącach. Z kolei odpowiednio dobrane lampy punktowe pomogą podkreślić detale pomieszczenia.

Ciemna deska podłogowa powstaje przede wszystkim z drzew egzotycznych. Jej ogromną zaletą jest wysoka trwałość wynikająca z twardości oraz stabilności. Dzięki temu nadaje się do pomieszczeń narażonych na wilgoć jak łazienki.

Coś pomiędzy – czyli parkiet w szarościach

Kolorystyka drewnianej podłogi nie ogranicza się do miodowej sosny i ciemnego palisandru. Niezdecydowani, którym zależy na uzyskaniu uniwersalnej bazy, mogą wybrać deski w odcieniach szarości. Taką barwę uzyskuje się poprzez pokrycie parkietu, zazwyczaj dębowego, napigmentowanym olejowoskiem.

Dziś szare podłogi są dość popularne. Wszystko za sprawą ciekawego efektu wizualnego. Popielate odcienie mają neutralną temperaturę barwową i nadają się do wnętrz nowoczesnych oraz bardziej klasycznych. W zależności od doboru dodatków i mebli możesz stworzyć dowolny wystrój.

Wybierz swój kolor

Każde drewno jest piękne na swój sposób. Odpowiednia kolorystyka parkietu podkreśli urok wnętrza i umożliwi stworzenie pożądanej aranżacji. W ofercie Finishparkiet możesz znaleźć podłogę dwuwarstwową wykonaną z popularnych gatunków drzew: dębu, jesionu, orzecha amerykańskiego i merbau. Proponujemy szeroką gamę odcieni oraz wykończeń, które pomogą Ci dopasować wymarzone deski do założonej stylistyki wnętrz.

Finishprojektant

W naszym kreatorze FinishProjektant sprawdzisz jak nasze podłogi wyglądają w gotowym pomieszczeniu. Możesz skorzystać ze zdjęć twojego pokoju jak również skorzystać z kilku gotowych propozycji

STREFA PROJEKTANTA

W zakładce Strefa Projektanta znajdziesz wszystkie nasze tekstury, których z powodzeniem użyjesz w swoich projektach co ułatwi klientowi podjęcie odpowiedniego wyboru podłogi